Martin Kumžák

MARTIN KUMŽÁK

hudební režie

Studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka, poté skladbu na Pražské konzervatoři. Hudbu studoval také na bostonském Berklee College of Music v USA. Absolvent Matematicko – fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Je autorem například aranží českých verzí muzikálů West Side Story, Hair, Rusalka, Chicago, které i dirigoval. Je spoluautorem českých autorských muzikálů Hamlet a Galileo, na kterých spolupracoval s Jankem Ledeckým. Je autorem hudbu k filmu Panství Martina Dejdara a k představením Peer Gynt a Hrdina Západu v pražském Národním divadle. V roce 2000 zastupoval ve skupině Olympic za Jiřího Valentu na klávesové nástroje během jeho hospitalizace. V roce 2000 také dirigoval v pařížské Bercy projekt Excalibur francouzského skladatele Alana Simona.
Státní opera Praha v roce 2002 uvedla jeho operní debut Božská komedie na libreto Lubomíra Holzera. Působil jako člen skupiny Trik s Petrem Kotvaldem. V témže roce založil skupinu Pajky Pajk, se kterou doprovázel různé interprety a v roce 2006 založil orchestr Moondance Orchestra, se kterým doprovází mj. český zábavný pořad StarDance, aneb když hvězdy tančí s vokalisty Nadou Wepperovou, Dušanem Kollárem, Dashou a Michalem Cermanem. Je rovněž autorem aranžmá písní. Věnuje se kompozici současné vážné hudby – svoji suitu pro housle, violoncello a klavír ve Španělském sále Pražského hradu uvedl v roce 2002. O dva roky později aranžoval a dirigoval koncertní projekt LUCIE a FOK. Je vyhledávaným aranžérem a hráčem na klávesové nástroje.