Šimon Caban

ŠIMON CABAN

scénografie

Architekt, režisér, scénograf. (1963 Praha). Studium scénografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru prof. Josefa Svobody (absolutorium 1981). Spolu se svým bratrem Michalem zakládají Baletní jednotku Křeč – tanečně divadelní soubor s nímž realizují představení, jednorázové multimediální akce, filmy a televizní filmy (vystupovali i pod vedením americké choreografky Twylly Tharp ve filmu M. Formana Amadeus).
V letech 1975-1990 se věnuje také výtvarné fotografii. Jeho fotografické práce jsou zastoupeny ve sbírkách Centres Pompidou a UMPRUM Muzea v Praze.
V devadesátých letech spolu s Michalem Cabanem a svou ženou Simonou Rybákovou vytváří vyhledávaný autorský tým pro řešení atypických jednorázových firemních prezentačních akcí.
V roce 1999 spolu se Simonou Rybákovou se stávají Komisaři pro expozici české národní sekce na světové výstavě scénografie Pražské Quadriennale – získávají první cenu – Zlatou trigu.
Za svou architektonickou práci (rodinné domy, rekonstrukce kanceláří UPP, HBO atd.) dostává v roce 2004 zvláštní cenu Grand Prix Architektury.
V roce 2010 Cabani připravují a režírují Český národní den na EXPU v Šanghaji.
Šimon a Michal Cabani jsou od roku 1997 do dnes autory scénické režie ceremoniálu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Šimon Caban realizuje v Národním divadle a Státní opeře v Pražských muzikálových divadlech Kalich, Hybernia, Broadway.
V posledních letech se věnuje především režii: Nahá múza Městské divadlo Brno 2010, vlastní projekt Muchova epopej s hudbou Aleše Březiny, v Ostravském Národním divadle Moravskoslezském (Pardon My English, Guys and Dolls), v Klicperově divadle v Hradci Králové kultovní Sexmisi. S brněnským Buranteatrem nastudoval v roce 2013 vlastní přepis klasického díla Dáma s kaméliemi, kterou uvádí s Michalem Isteníkem v hlavní roli pod titulem Pán s kaméliemi. Se souborem Buranteatr nastudoval v roce 2016 Universální Sci-Fi.
V pražském divadle Studio Dva režíruje vánoční příběh Děvčátko s hudbou Kryštofa Marka se kterým spolupracuje i na dalším divadelním zpracování Šíleně smutné princezny tamtéž.
Po mnoha letech nastuduje s členy vlastních souborů Baletní jednotka Křeč a Jednotka rychlého nasazení multimediální show Bond / Medea s Ivanou Chýlkovou a Petrem Fejkem v hlavních rolích (prosinec 2015).
Pro divadlo Kalich nastuduje muzikál s hudbou Elvise Presleyho Srdcový král. Zatím posledními hudebními projekty Cabanů a Simony Rybákové byla v roce 2016 MASS/Mše Leonarda Bernsteina s Vojtou Dykem v roli Celebranta, v roce 2017 zpracovali pro Dagmar Peckovou písně Kurta Weilla v představení Wanted. Pro Operu Národního divadla nastudovali Cabani pod taktovkou Jana Chalupeckého klasickou operetu Orfeus v podsvětí Jacquese Offenbacha, jako nezávaznou parodii na Evropský Parlament.